MERSİN'DE MEMUR-SEN COŞKUSU YAŞANDI
13 Nisan 2017, Perşembe

Dün Akşam Mersinde Memur-Sen coşkusu yaşandı.

16 Nisan halk oylamasına sayılı günler kala “Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” programında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Evet diyeceğiz. Bu ülkenin rüyalarını değil, insanlığın büyük özlemlerini gerçekleştirmek için sonuna kadar direneceğiz" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mersin’de düzenlenen “Memur-Sen’e Davet Tercih Evet” programına katıldı. Memur-Sen üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği programa Yalçın’ın yanı sıra Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN ve Akparti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN, Büro-Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi YANBAZ, Eğitim Bir-Sen Genel başkan yardımcısı Atilla OLÇUM, Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi  Abdulla ÇELİK, Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı Şemsettin KARADOĞAN ve diğer Memur-Sen’e bağlı sendikaların  Şube Başkanları ile Eski AK Parti Milletvekili Mustafa GÜLTAK ve çok sayıda davetli katıldı. Yalçın,  Memur-Sen’in bir emek hareketinden öte erdemliler hareketi olduğunu belirterek, “Memur-Sen bu ülkede sendikacılığı ideolojik bir zeminden çıkarıp hak ve özgürlük zeminine getiren, emek ve alın teri mücadelesini hakkıyla yerine getiren bir teşkilattır. Onun için bu ülkede özgürlük ve demokrasi adına bir mücadele, bir sorumluluk varsa Memur-Sen o taşın altına elini koyar. Biz bu ülkedeki en büyük sivil toplum örgütü olarak, her zaman demokrasiden ve özgürlükten yana olmuştur. Kamusal alan yalanını bu örgütlü gücümüz sayesinde bitirdik. Bir takım vesayet odaklarının kılık kıyafet dayatmasına ve inanç özgürlüğünün askıya alınmasına karşı durmuştur ve 12 milyon imza toplayarak başörtüsünün serbest olmasının yolunu açmıştır” ifadelerini kullandı.

"Emek için olduğu kadar ‘evet’ için de çalışıyoruz"Türkiye’nin büyük bir dönüşümün eşiğinde olduğunu belirten Yalçın, “Türkiye tarihi bir tercihin eşiğinde. Önümüzde iki seçenek olacak; ya Türkiye’nin yerinde saymasına, demokrasi diye bize yutturulan vesayet odaklarının giderek büyümesine ve güçlenmesine sebep olan bir sistemle devam edeceğiz veya Türkiye’nin önünü açacak, istikrarın da getirisiyle ekonominin büyüdüğü ve refah seviyesini arttıracak, doğrudan millet iradesini esas alan bir sistemle yeniden bismillah diyeceğiz. Evet diyeceğiz. Bu ülkenin rüyalarını değil, insanlığın büyük özlemlerini gerçekleştirmek için sonuna kadar direneceğiz. Biz milyonlarca kamu çalışanının hakkı için çalışan, onların alın terinin hakkının ödenmesi noktasında mücadele eden bir emek örgütüyüz. Ancak, emek yalnızca maaş pazarlığı yaparak korunmaz. Emeğin erimesine ve yok olmasına neden olan, emeğin karşılığının değersizleşmesine neden olan ne varsa onun karşısında durmak da gerekir” dedi. 

 "Bir yılda bir hükümetin değiştiği yerde ekonomi büyümez"

Yalçın, mevcut sistemin koalisyon krizlerine neden olduğunu belirterek, “Sandığa gidip oy veren milletin, acaba hükümet kurulacak mı diye düşünmemesi hemen işine gücüne bakması gerekir. Veya birkaç partinin bir araya gelip hükümet etmeye çalışıp da edemediği bir sistemin olmaması gerekir. Biz sabit gelirliler koalisyon dönemlerinin ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Cebimizdeki paranın değeri ancak istikrar dönemlerinde artıyor. Onun için istikrar için evet diyoruz. 90 küsur yıllık Cumhuriyet tarihinde kurulan hükümetlere baktığımızda ortalama bir yıla bir hükümet düşüyor. Bürokrasi de ufak bir değişiklik olduğu zaman sistem tepetaklak oluyor. Bir belediye başkanı değiştiğinde sistem sil baştan yeniden yapılandırılıyor. Bu kadar çok hükümetin kurulduğu bir ülkede ekonominin büyümesi söz konusu değil. Onun için istikrar gerekiyor” şeklinde konuştu.

 Birilerinin 16 Nisan halk oylamasını farklı şekillerde tarif edebileceğini belirten Yalçın, "16 Nisan'ın kıymetini bu teşkilat anladı, tıpkı altının değerini sarrafın anladığı gibi. Çünkü biz olanları görüyor, neyin nereden tetiklendiğini biliyor, hangi sıkıntıları yaşadığımızı not ediyor ve bu ülkenin yarına yolculuğunda dönüm noktası olan 16 Nisan'a ilişkin yeni bir inisiyatif alırken bunun neye tekabül edeceğini çok iyi hesaplıyoruz" diye konuştu.

 

Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN konuşmasında;

'Tek adam dedikleri kişi halk tarafından seçiliyor'Kalkınma Bakanı Elvan, "Tek adam dedikleri kişiyi halk seçiyor, bu anti demokratik oluyor. Demek ki halkın tercihi, seçimi anti demokratik bir yaklaşım" dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Tek adam dedikleri kişiyi halk seçiyor, bu anti demokratik oluyor. Demek ki halkın tercihi, seçimi anti demokratik bir yaklaşım. Bunların söylediklerinden öyle anlıyoruz. İkincisi, kararname çıkarma yetkisi veriyoruz ama icraata yönelik ki her bir hükümete verilmesi gereken bir yetkidir. Üç, denetime tabi tutuyoruz, dört yargı yolu açık. Siz kalkıp da buna, bu uygulamaya, düzenlemeye 'tek adam uygulaması' diyemezsiniz." dedi.

Elvan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle "rejimin değişeceği" iddialarına değinerek, şöyle konuştu:

"Bu bir rejim değişikliği değil, burada yapılan bir sistem değişikliği. Egemenliğin kullanımında herhangi bir değişiklik söz konusu değil, aksine yasama, yürütme ve yargı erklerinde egemenliğin hakkı tamamıyla milletimizde. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz 1923'te kuruldu, Allah'ın izniyle Türkiye, ilelebet Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de ilelebet Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak kalacaktır."

"Her bir vatandaşımızın görüşüne sonuna kadar saygı duyuyoruz"

Bakan Elvan, her vatandaşın görüşüne saygı duyduklarını belirterek, "Hangi partiden olursa olsun, kime oy verirse versin, ister evet, isterse de hayır desin bizim için değerlidir, saygındır. Her bir vatandaşımızın görüşüne, düşüncesine sonuna kadar saygı duyuyoruz. Demokrasinin gereği de budur." ifadesini kullandı.
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo