MERSİN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU ÖNÜNDE AŞURE ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİK
09 Ekim 2017, Pazartesi

      Muharrem ayının 10’u aşure Günüdür. Geçmişi efsanelere dayanan aşure gününde tüm semavi dinlerde inanılan mucizeler vardır. Mucizedir aşure, evrenseldir aşure. Din, dil, ırk, mezhep ayırımı yapmadan insanları bir araya getiren, peygamber efendimizin de önemsediği müstesna bir ay ve gündür. En az 7 ila 41 çeşit malzeme içeren aşurenin yapımında, süslenmesinde bölgeden bölgeye çeşitlilikler olmakla birlikte bu olağanüstü yiyeceğin en önemli işlevi, bu topraklarda yaşayan bütün din, mezhep , ırk ve siyasi görüşten insanı bir ay boyunca bir tabak dolusu aşurenin başında toplanmaya davet etmesidir. Berekettir, paylaşmaktır, birlik, beraberliktir aşure. Uzlaşmaz, bir araya gelmez gibi görünen 41 çeşit malzeme, nasıl aşure tenceresinin içinde eriyip, her biri lezzetini yanındakine aktararak ortaya çıkan mükemmel sentezin bir parçası oluyorsa, zıtlıkları, farklılıkları, anlaşmazlıkları bizlerde hoşgörü tenceresinde eritebilmeliyiz. Binlerce yıldır Anadolu topraklarında birarada yaşayabilen bizlerin vatanı olmuş bu topraklara en büyük borcu kardeşlik kültürünü, örfü, adeti, ahde vefayı, bizi biz yapan değerleri, yeni nesillere aktarmaktır.

     Sağlık-Sen Mersin Şube olarak öznesi birlik-beraberlik olan bu mübarek günlerde atalarımızdan, ananelerimizden, örfümüz, inancımız gereği aldığımız öğretileri bizden sonraya aktarma bilinciyle bu seneki aşure etkinliğimizi özellikle bir bilim yuvası olan geleceğimizi, sağlığımızı emanet edeceğimiz gençlerimizle geleceğin Ebe, Hemşire ve Hekimlerinin yetiştiği Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarınında içinde bulunduğu, Mersin’in çeşitli kurumlarından gelen sağlık çalışanlarıyla birlikte geçirmeyi çok anlamlı buluyoruz.
      Sağlık-Sen’in misyonu tıpkı aşurenin içindeki çeşitliliğin lezzeti, kıvamı gibidir. Sağlık-Sen Bölenin, parçalayanın, ötekileştirenin, kategorize edenin her zaman karşısında olmuştur, bugünden sonra da olmaya devam edecektir. Allah birliğimizi, dirliğimizi, bin yıllık kardeşliğimizi bozmasın. Bu mübarek Muharrem ayında Dualarımızı, hayırlarımızı kabul etsin İnşallah.

    Organizasyonda emeği geçen Yönetim Kurulu üyelerimize, Kadın Komisyonumuza, Gençlik Komisyonumuza, İşyeri temsilcilerimize ve katılım sağlayan üyelerimize, Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerine teşekkür ederim.

                                                                                                                        Şemsettin KARADOĞAN

                                                                                                                   Sağlık-Sen Mersin Şube Başkanı

 
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo